Haber

Azerbaycan Dışişleri Bakanlığı Karabağ’daki sözde seçimi kınadı

Azerbaycan Dışişleri Bakanlığı, Azerbaycan’ın Karabağ bölgesinde Ermeni güçlerinin kontrolündeki topraklarda yapılan sözde seçimi kınayarak, bunun ülkenin egemenliğine ve toprak bütünlüğüne saldırı olduğunu belirtti.

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, sözde rejimin “cumhurbaşkanlığı seçimi” adı altında Karabağ’daki faaliyetleriyle Azerbaycan anayasası ve uluslararası hukuk kurallarının ihlal edildiği belirtildi.

Açıklamada, Ermenistan’ın takviye edilmesiyle kurulan rejimin Azerbaycan’ın egemen topraklarında attığı adımların hukuki geçerliliğinin bulunmadığı kaydedildi.

Açıklamada, gerçekleştirilen eylemin bölgedeki normalleşme sürecine ve Azerbaycan hükümetinin Karabağ’daki Ermenileri Azerbaycan’a yeniden entegre etme çabalarına önemli bir darbe olduğu belirtilerek, sözde seçimin Ermenistan ve Kurduğu sözde rejim barış sürecinden yana değil, tam tersine durumu tırmandıracak bir yol izliyordu.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Ermenistan, kendi halkını ve uluslararası toplumu aldatmaya yönelik gereksiz girişimlere, Azerbaycan’ın egemenliğine ve toprak bütünlüğüne yönelik iddialara son vermeli, normalleşme sürecine yapıcı bir şekilde katılmalı ve uluslararası yükümlülüklerine uymalıdır. Ermenistan’ın Azerbaycan’da yaşayan Ermenilerle diyalogu engellemesi şu anlama gelir: Azerbaycan’ın Türkiye’nin içişlerine müdahalesidir, ülkemizin egemenliğine ve toprak bütünlüğüne saldırıdır.Azerbaycan, uluslararası kabul görmüş sınırlar çerçevesinde egemenliğine ve toprak bütünlüğüne yönelik tehditleri kararlılıkla önleyecektir.

Bölgede barış ve istikrarın sağlanmasının tek yolu, Ermeni silahlı kuvvetlerinin Azerbaycan’ın Karabağ bölgesinden kayıtsız şartsız ve tamamen çekilmesi ve sözde rejimin dağıtılmasıdır. “Azerbaycan, uluslararası toplumun tüm üyelerini, Azerbaycan’ın egemenliğine ve toprak bütünlüğüne karşı atılan adımları gerçek anlamda siyasi değerlendirmeye almaya, Ermenistan’ın bu adımları atmasını engelleyecek etkili önlemler almaya ve ‘seçim’ adı verilen bu yasa dışı faaliyetleri şiddetle kınamaya çağırıyor. “

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu