Ekonomi

Finansal Hizmetler Güven Endeksi yükseldi

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) tarafından Aralık ayı Finansal Hizmetler İstatistikleri ve Finansal Hizmetler İnanç Endeksi açıklandı.

Finans bölümünde faaliyet gösteren 155 kuruluşun karşılıklarının ağırlıklandırılıp toplulaştırılmasıyla elde edilen anket sonuçlarına göre endeks 10,2 puan artarak 164,9 oldu.

Endeksi oluşturan anket sorularına ilişkin yayılım endeksleri incelendiğinde, son üç aydaki iş durumu, hizmet talebi ve gelecek üç aya ilişkin hizmet talebi beklentisi dahil olmak üzere tüm alt endeksler, artış tarafında FHGE’yi etkiledi.

İş durumu ve hizmet talebi değerlendirmelerine göre, son üç ayda iş durumundaki iyileşmeye ilişkin değerlendirmeler bir önceki aya göre güçlendi. Son üç ayda hizmet talebinde artış yönündeki değerlendirmeler ve önümüzdeki üç ayda hizmet talebinde artış beklentisi de arttı.

İstihdama ilişkin değerlendirmelere göre, son üç ayda istihdam artışı bildirenler ile gelecek üç ayda istihdam artışı bekleyenler lehine eğilim zayıfladı.

Aralık ayında “Finans ve Sigortacılık Faaliyetleri” branşındaki güven endeksleri, alt branşların prestiji ile değerlendirildiğinde, NACE Rev.2 bölüm sınıflamasına göre “64-Finansal Hizmetler Faaliyetleri (sigorta ve emeklilik fonları hariç) ” ve “66-Mali Hizmetler ve Sigortacılık Faaliyetlerine Yönelik Yan Faaliyetler” bir önceki aya göre ” sektörlerinde sırasıyla 10,8 ve 8,6 puan artarken, “65-Sigorta, Reasürans ve Emeklilik Fonları”nda 4,9 puan azaldı. (zorunlu sosyal güvenlik hizmetleri hariç)” şubesi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu