Haber

Macron’un emeklilik reformu konusunda basına baskı yaptığı iddiası

Fransa’da emeklilik reform hareketliliği devam ediyor.

France 5 kanalında yayınlanan C mediatique programında Fransız gazeteci Meskene Roger ilginç açıklamalarda bulundu.

Önde gelen medya yöneticileriyle gizlice görüştü

Roger, Macron’un 19 Ocak’ta Paris’te milyonlarca kişinin katıldığı emeklilik reform hareketlerinden iki gün önce Elysee Sarayı’nda önde gelen medya kuruluşlarının yöneticileriyle bir toplantı yaptığını iddia etti.

Macron’un bu kişilerle yemek yediğini öğrenen Roger, Fransız kanalları BFMTV ve France TV’nin editörleri, prestijli radyo kanalları RTL ve France Inter’in temsilcileri, Le Monde, Le Figaro ve gazete yöneticileriyle bir araya geldi. Katılımcıların ortasında Los Echos.

Kullanılacak dil için uyarı

Roger ise medyalarında kullanmaları gereken dil hakkında Macron ile görüştü.

Ayrıca Macron, kişilere görüşmeyi gizli tutmaları konusunda kesin talimat verdi.

Toplantının ardından başlıklar paylaşıldı.

Macron’la görüşmenin ardından medya kuruluşlarının emeklilik reformuna ilişkin haber dilinin değiştiğini ve bazı haberlerin ortak manşetle yayınlandığını belirten Roger, bu değişikliğin de görüşmenin yapıldığının kanıtı olduğunu değerlendirdi.

Roger, Macron’un toplantıda “sorumsuzluk” tabirini kullanmasını ve söz konusu medya kuruluşlarının aynı gün manşetlerinde bu kelimeyi kullanmasını örnek olarak gösterdi.

Başta Fransız BFMTV olmak üzere bazı televizyon kanallarının gün boyunca aynı ifadeyi sık sık tekrarladığını kaydeden Roger, Elysee Sarayı’nın “dayattığı” dili görmezden gelmenin düşünülemez olduğunu söyledi.

Fransız gazeteci, bu kuruluşların “Emeklilik reformuna karşı harekete geçmeyin: Macron, sorumsuzluğun galip geleceğine inanmıyor” ortak manşetiyle habere imza attığına dikkat çekti.

haber-andirin.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu