Haber

Suudi Arabistan 2030 yılına kadar 49 milyon fidan dikmeyi hedefliyor

Suudi Arabistan resmi ajansı SPA’nın haberine göre, Çevre, Su ve Tarım BakanlığıTürkiye’den yapılan açıklamada, ülkede 45 milyonu meyve ağacı ve 4 milyonu limon ağacı olmak üzere toplam 49 milyon fidan dikildiği belirtildi.

Açıklamada, Suudi Arabistan’ın yeşillendirme çalışmaları doğrultusunda 2030 yılına kadar dikilmesi hedeflenen ağaçların arıtılmış su ile sulanacağı belirtildi.

Ağaçlandırma çalışmalarının özel sektörle iş birliği içinde yürütüleceğine dikkat çekilen açıklamada, Mekke, Asir, El-Bahe ve Kazan bölgelerine 45 milyon meyve ağacı, başkent Riyad’a ise limon fidanı dikileceği kaydedildi. , Şarkiye, Mekke, Necran, El-Kasım, Medine, Bahe, Asir ve Kazan. Toprakla buluşturulacağı da belirtildi.

Açıklamada, bu girişimin Suudi Arabistan’ın meyve ihtiyacının yarısını karşılamayı hedeflediği vurgulandı.

Riyad yönetimi, çevreyi koruma ve karbon emisyonlarını azaltma çabaları doğrultusunda Mart 2021’de “Yeşil Suudi Girişimi”ni duyurdu.

Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed Bin Salman, Kasım 2022’de Mısır ve Suudi Arabistan’ın başkanlığında düzenlenen 2. Yeşil Ortadoğu Girişimi toplantısında yaptığı konuşmada, ülkesinin önümüzdeki 10 yılda bu girişimi desteklemek için 2,5 milyar dolar katkıda bulunacağını söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu