Haber

Tekirdağ’daki Yazır Barajı’nın su seviyesi kuraklık nedeniyle önemli ölçüde azaldı.

Tekirdağ’ın Süleymanpaşa ilçesindeki Yazır Barajı’nın su seviyesi, yetersiz yağış ve kuraklık nedeniyle büyük ölçüde azaldı.

İlçede bazı mahallelere içme suyu ve tarım için sulama suyu sağlayan barajın doluluk oranı 2021’de yüzde 62 iken bu yıl doluluk oranı yüzde 15’e geriledi.

Süleymanpaşa Ziraat Odası Başkanı İmdat Saygı, gazetecilere yaptığı açıklamada, Tekirdağ’ın son yılların en yüksek kuraklığını yaşadığını söyledi.

Hürmet, kışın kar yağışı ve yağış olmamasının üreticileri ve su kaynaklarını olumsuz etkilediğini belirterek, “Geçen sene yazından bu yana kuraklık yaşanıyor. Kış olması gerektiği gibi geçmedi. Maalesef barajlarımızda sular çekildi. Yarının altına düştü. Çiftçi olarak suyun idareli kullanılmasını istiyoruz. Suyun her damlasını dikkatli kullanmamız gerekiyor.” söz konusu.

Barajlarda çekilmelerin devam ettiğini belirten Saygı, herkesin su konusuna gereğinden fazla dikkat etmesi gerektiğini söyledi.

Barajda balıkçılık yapan Adil Varol da son yıllarda barajdaki su seviyesinin hızla düştüğüne değindi.

Son yıllarda yağışların azalması ve yüksek sıcaklığın su kaynaklarında azalmaya neden olduğunu belirten Varol, “Son 2 yıldır su çekimi devam ediyor. Kuraklığın nereye gideceğini bilemiyoruz. Balıklar azaldı. çok dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu