Haber

Bayrağımızı gururla dalgalandırdılar… Türk öğrenciler olimpiyatlardan madalyayla döndü

ANKARA (İGFA) – Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, “TÜBİTAK BİDEB’in yürüttüğü 2202 Bilim Olimpiyatları programı kapsamında Astronomi ve Astrofizik bölümünde ülkemizi uluslararası alanda temsil etmek üzere yetiştirilen genç bilim insanlarımız, gururla bayrağımızı salladılar. TÜBİTAK olarak ilk kez katıldığımız olimpiyatlarda ülkemizi temsil eden öğrencilerimiz arasında; Gümüş Madalyayı Tuna Tülümen, Bronz Madalyayı Tümran Sarıtekin, Mehmet Öztürk ve Yiğit Karaca, mansiyon ödülünü ise Kaan Üstün aldı. söz konusu.

89 ülkeden 355 öğrencinin katıldığı 35. Uluslararası Bilgisayar Olimpiyatları’nda ülkemizi temsil eden öğrenciler arasında; Fatih Solak’ın gümüş, Cengiz Eray Aslan, Çağan Ahmet Yanmaz ve Berke İnan Tol’un ise bronz madalya kazandığına dikkat çeken Bakan Kacır, “Ülkemizin bilim dünyasındaki geleceğinin teminatı olan öğrencilerimizi tebrik ediyorum. Bu başarılar Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın kararlı liderliği sayesindedir.” “Yıllardır ortaya koyduğumuz siyasi irade ve Türkiye için çizdiğimiz vizyon sayesinde artık uzay alanındaki yetkinliklerimizi çok daha ileri taşımak istiyoruz. Siz gençlerimiz, inşa ederken en büyük güvencemiz olacaksınız. Uzayı artık birkaç ülkenin oyun alanı olmaktan çıkarmayı hedeflediğimiz ‘Türkiye Yüzyılı’.” “Bu vizyonla gençlerimize sistemli ve kararlı bir şekilde yatırım yapmaya devam edeceğiz.” sözlerini kullandı.

Milli Teknoloji Hamlesi vizyonuyla gençlere verdikleri desteğin devam edeceğini belirten Bakan Kacır, olimpiyatlara katılarak ülkeyi gururlandıran tüm öğrencileri, ailelerini, öğretmenlerini ve herkesi yürekten kutladı, devamını diledi. başarı.

MANDAL: GENÇLERİMİZİ GÜÇLENDİRMEYE DEVAM EDECEĞİZ

TÜBİTAK Lideri Prof. Dr. Hasan Mandal, coğrafyamız ve kültürümüz; Yüzyıllar önce tüm dünyanın örnek aldığı astronomi alanında astronom ve bilim insanı yetiştirdiğini, dünyanın ilk ve örnek gözlemevlerine ev sahipliği yaptığını dile getirerek, şöyle konuştu: “Katıldığımız bir organizasyonda gençlerimizin başarısı. Onlara olan güvenimizin ne kadar haklı olduğunu ilk kez bir kez daha gösterdik. TÜBİTAK olarak gençlerimizi geleceğin bilim insanları olarak yetiştirmeye ve desteklemeye devam edeceğiz.” söz konusu.

haberkaynarca.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu