Haber

Fas deprem sonrası yardım tekliflerini kabul etti

Fas, 7 büyüklüğündeki depremin ardından İspanya, İngiltere, Katar ve Birleşik Arap Emirlikleri’nden (BAE) gelen yardım teklifini kabul ettiğini duyurdu.

İçişleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, ülkede meydana gelen 7 büyüklüğündeki depremin ardından, gerekli altyapı eksikliğinin yaratacağı olumsuz durumlar dikkate alınarak, yetkili makamların gerekli ihtiyaçları titizlikle değerlendirdiği kaydedildi. Bu gibi durumlarda koordinasyon.

Açıklamada, bu aşamada dost ülkeler; İspanya, İngiltere, Katar ve Birleşik Arap Emirlikleri’nden “arama kurtarma ekibi gönderilmesi” yönündeki yardım tekliflerinin kabul edildiği belirtildi.

Açıklamada, söz konusu arama kurtarma gruplarının Faslı gruplarla koordineli çalışmak üzere pazar günü ülkeye girdiği belirtilirken, ortaya çıkabilecek beklenen ihtiyaçlara göre diğer dost ülkelerden takviye tekliflerinin de kabul edilebileceği paylaşıldı. alan içerisinde.

Açıklamada ayrıca çeşitli ülkelerden gelen dayanışma teklifleri ve girişimlerden memnun oldukları belirtildi.

Fas’ta 7 büyüklüğünde deprem

Fas’ta 8 Eylül’de yerel saatle 23.10’da, merkez üssü Marakeş’in El-Huz bölgesinde olan 7 büyüklüğünde deprem meydana geldi.

Depremin başkent Rabat başta olmak üzere Kazablanka, Meknes, Agadir ve Fez kentlerini etkilediği belirtildi.

Fas İçişleri Bakanlığı depremde 2 bin 122 kişinin hayatını kaybettiğini, 2 bin 421 kişinin de yaralandığını duyurdu.

habersaraykent.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu