Ekonomi

Giresun’da Fındık Üreticileri Hasat Öncesi Fiyat Açıklamasını Bekliyor

Giresun’da fındık hasadına günler kala üreticiler, hasat öncesi temizlik çalışmalarına başladı. Fındık bahçelerinin nezih olması için çalışmalarını sürdüren üreticiler, önceki yıllarda olduğu gibi hasat öncesi fındık fiyatının açıklanmasını bekliyor.

Devletin açıklayacağı müdahale alım fiyatlarının serbest piyasayı da etkileyeceğini ifade eden üreticilerden Murat Öztürk, artan maliyetler karşısında en az 100 lira beklediklerini söyledi. Fındık üreticisi Murat Öztürk, “Bahçe altındaki fındıkları temizlemek için yevmiye 500-2 bin lira arasında, fındık hasadı da en az 500 lira. Bunun yanında sabah kahvaltısı, öğle yemeği ve akşam yemeği var. Bunların hepsi yapılacak sonra fındıktan para gelecek.Yani fındığı toplayınca yarısı yevmiyeye gidiyor diğer yarısı size kalıyor.Ayrıca ilaçlama gübre yıllık bakım parası gelecek Kısaca fındıktan arta kalan paranın üçte ikisi fındık hasadının maliyetine gidiyor.Bütün bu artan maliyetler düşünüldüğünde siz fındık hasadına başlamadan önce “fındığın fiyatı belli olacak” Vatandaş da ona göre hareket edecek. Karadeniz bölgesinin başlıca fındığının iyi para kazandığını ve üreticinin yüzünün güleceğini düşünüyoruz” dedi.

Fındığın toplanma tarihi açıklandı, fiyatı açıklanmadı

Fındık toplama tarihlerinin açıklandığını ancak fiyatların henüz açıklanmadığını hatırlatan Nihat Öztürk, “Giresun Valiliği’nden yapılan açıklamada kıyı kesimlerde fındık hasadına 12 Ağustos’ta başlanacağı ancak fındık fiyatlarının yüksek olduğu belirtildi. Henüz açıklanmadı. Şimdi toplayacağımız fındığı ne kadara satacağımızı bilmiyoruz. Bazı bölgelerde yok denecek kadar az. Verimin Türkiye ortalamasında 850 bin ton olması bekleniyor. En büyük sorunumuz her zaman fındığın maliyetinin artması olmuştur. Bu yıl fındığın değerli bir maliyeti olacağını görüyoruz. Bunu karşılayacak bir fiyatın açıklanmasını bekliyoruz.” Beklentimiz “100 liradan aşağı değil. Böyle bir fiyatın açıklanmasını sabırsızlıkla bekliyoruz” dedi.

Öte yandan Giresun’da serbest piyasada geçen yılın işi olan fındığın fiyatının 60 lira olduğu belirtildi. – GİRESUN

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu